Cognitive Behavioral Therapy
Видове терапииКакво значи когнитивно-поведенческа терапия?
Противно на често срещаните схващания, това не е повърхностна терапия, която се съсредоточава върху последствието, а не проблема. Напротив, тя е всеобхватна и има множество разновидности (exposure therapy и други). Когнитивен означава мисловен, а поведенчески – действен. В основната на когнитивно-поведенческата терапия се състои триъгълникът и, в който мисли, емоции и действия си взаимодействат във всички посоки. Това, което мислим, оказва влияние на това, което чувстваме; и обратно. Ако сме тъжни и не станем от леглото цял ден, ще сме по-тъжни и ще мислим по-тъжни мисли.
Тази терапия се прилага главно за промяна на нереалистични мисли („Никой никога няма да ме обича“, „Бъдещето е безнадеждно“) и цели по-нюансирано и гъвкаво мислене у пациента.
CBT се прилага за тревожните разстройства.
Например, за панически атаки и социална тревожност се създава йерархия на страха, от най-лесните до най-трудните ситуации. Пациентът изпълнява тези задачи последователно.
Клиничен семинар
Имах честта да участвам в клиничния семинар на д-р Уилиям Сандерсън, текущ директор на програмата в Хофстра. Д-р Сандерсън е специалист по CBT за тревожни разстройства и е провел след-докторантурата си с д-р Арън Бек, един от основателите на CBT, тогава към Университета на Пенсилвания. В неговата клиника лекувах 2-3 пациента с обсесивно-компулсивно разстройство, паническо разстройство и социално тревожно разстройство.