Dialectical Behavior Therapy

Видове терапии

Какво е диалектика?

Диалектика означава, че две неща могат привидно да са взаимно-изключващи се, а всъщност да съществуват едновременно. Ако съчетаем черно и бяло, не получаваме сиво; получаваме черно и бяло. Двама човека може да имат различни мнения и двамата да са прави.

Тази терапия е първата научно-базирана (evidence-based) терапия за гранично личностово разстройство, но също така е адаптирана за тревожност, депресия, хранителни разстройства, зависимости, дори аутизъм.

Ефективност

Създателката, Марша Линехан, преобръща представите ни за пациентите с граничното разстройство; множество рандомизирани контролирани проучвания доказват ефективността на тази терапия за намаляване на опити за самоубийство, самонараняване, брой хоспитализации и други важни индикатори – както за възрастни, така и за юноши. (DBT е адаптирана за тийнейджъри и техните семейства от д-р Джил Ратъс и д-р Алек Милър и от доц. Франческ Переплечикова за деца.)

DBT съчетава приемането с промяната

Състои се от четири основни компонента

Индивидуална терапия

Пациентите работят с дневник (diary card) върху таргет емоции и поведения, подобряват мотивацията си и адаптират научените в групата умения за справяне с трудни емоции към собствената си уникална ситуация.

Групова терапия

Груповата терапия е като дидактичен курс или училище за справяне с трудни емоции. Там се изучават четири основни модула: Майндфулнес, Понасяне на Дистреса, Регулиране на Емоции и Междуличностна Ефективност. Групите са високоструктурирани и се състоят от майндфулнес упражнение, преглед на домашното (умението от предната група, приложено в реалния свят с работен лист) интерактивно преподаване на ново умение).

Tелефонен коучинг

В кризисни ситуации, пациентите се обаждат на терапевта за телефонен коучинг. Това е кратко обаждане, до 15 минути, по време на което терапевтът дава инструкции стъпка по стъпка на пациента какви умения да приложи и как да излезе от кризата. Целта на тези обаждания е генерализация на научените умения в разгара на момента.

Отбор от терапевти

Работата с пациенти с емоционална дисрегулация и гранично личностово разстройство е предизвикателство. За да се избегне бърнаут на терапевта, за да може терапевтът да се мотивира и стриктно да се придържа към сложната и всеобхватна терапия, както и за да повиши качеството на услугите си, всеки терапевт участва в ежеседмичен „DBT тийм“. Там анонимно се обсъждат пациентите. Това е консултация с оглед на факта, че професионалистите са на едно ниво.

Груповата терапия се води по наръчника на Марша Линехан. В модула Mindfulness се изучават умения с фокус как да бъдем тук и сега, да се съберем в една точка и да се дистанцираме от трудни мисли и емоции. Distress Tolerance означава как да оцелеем по време на емоционални кризи, без да действаме импулсивно и без да влошаваме ситуацията. Emotion Regulation ни позволява да се грижим за себе си и емоциите си дългосрочно и да бъдем по-устойчиви на стресори. Не на последно място, Interpersonal Effectiveness ни учи как да бъдем по-ефективни в отношенията си като поставяме граници, поддържаме гладки отношения, защитаваме самоуважението си и валидираме себе си и другите. Според изследванията, груповата терапия е “активната съставка”, която отличава терапията и я прави толкова ефективна.

Индивидуалната DBT терапия се състои от четири основни фази

Фаза 1:
"Пламъци" - постига се поведенчески контрол

Фаза 2:
Травма терапия,
промяна на мисли

Фаза 3:
Постигане на ежедневни цели

Фаза 4:
Духовно удовлетворение

В първата фаза, чрез ангажиране с терапията и умения за справяне с трудни емоции, се премахват таргет поведения като опити за самоубийство, самонараняване, употреба на алкохол и наркотици, емоционално хранене, избухване и други.

Въоръжен с конкретни механизми за справяне и преодолял самонараняването и опитите за самоубийство, пациентът се изкача към втория етаж на DBT къщата, където се лекува причината за тези таргет поведения – травма терапията. Наново се разказват травматичните събития; създава се стълба с избягвани ситуации от 0-100; мисловно се преработва как тези събития са се отразили на живота му.

По време на третата и четвърта фаза, пациентът постига ежедневните си цели, развива способност за редовно изпитване на радост и постига духовно удовлетворение.